Thursday, January 23, 2014

Kaja Saksakulm Tampere "Minu Soome"

Lugema ajendas mind Soomega ühendav tugev seos mis mul viimase aastaga tekkinud on. Raske on, kui üks kaasadest on teine teiselpool lahte. Ühtides autori mõttega, see lähendab. Tunded on kasvanud veelgi ja igatsus on iga üksiku päeva lahutamatu osa.
Palju sain uut teada soomlastest, paljud enesepoolt avastatud hetked said kinnitust.
Soomlased ja nende kokkuhoidlikus.
Kummastav, kuid samas ju õige. Pigem on eestlane see kes laristab. Vähemalt mina. Kuid Soomes olles paratamatult lööb minus eneseski välja väike "roti kompleks".
Raha on isiklik teema ja iga sent on arvel.
Hiljuti oli mu töökaaslasel intsident, kui üks soomlane soovis vahetada viis 1-sendist 5-sendiseks, põhjendades seda sellega, et Soomes ju tillud enam ei kehti. Kõik see toimus restoranis sümpaatse arve tasumise ajal. No mine siis kuhugi mujale sööma!!!
Tervisespordi lembus.
Mu mees nagu mainis just jah, et soomlased on hullud. Väljas on 20 kraadi külma. Ma ei taha ületee poodigi minna aga nemad kärutavad vapralt jalgratastega ringi. Ehk on ka motivaatoriks raha, mida tööandja maksab boonusena jalgrattaga töölkäimise puhul, kuid ilmselgelt mitte ainult. See on neile põhimõtte küsimus.
Vaikus ja rahu.
Ja nii ongi. Soomes olles puhkan ma alati kõige paremini. Kõik veereb, kulgeb omasoodu. Kõigil on aega. Maailm ei jookse eest ära.
Liikluskultuur ja viisakus.
Kõik arvestavad kõigiga. Jalakäijad ja ratturid tänavad sind kui autojuhti, kui nendega viisakalt arvestad. Keegi ei ürita rullnokka mängida. Ja siis kontrastiks Tallinna liikluskultuur. Fui!
Soomlaste ausus.
Nagu autorgi mainis on see kaheotsaga asi. Mina olen neis tiba pettunud. Kogesin ise intsidenti, kus vene turist unustas oma kaamera maha ja keskealine soomlanna lihtsalt omastas selle silmagi pilgutamata. Lugu ise oli muidugi kurioossem ja ühtäkki teenindajana sain ka mina sellesse loosse segatud. Õnneks oli pealtnägijaid teisigi ja minu ausus kahtluse alla ei sattunud aga hinge jäi mulle ikka selline sapine ja õnnetu tunne.
Soome loodus köidab mindki ja ei mõista ma üht oma head tuttavat, kes seda maad ja loodust lausa jälestab, eelistades sellele Rootsit.
Muuseume ma ei olegi veel enda jaoks avastanud. Vist on alati liiga palju muud tegemist olnud. Kuid eks annab seda viga parandada. Ringi sõitnud olen see-eest juba natuke. Ja see on tõeliselt lahe. Paraku kaugemale põhja ei ole veel jõudnud, kuigi ka seal on sõpru ja tuttavaid ees. Eks jõuab veel.
Mulle meeldis see raamat. Palju kasulikku, huvitavat ja mõtlemapanevat. Aus soovitus kõigile Soome kolijatele või seal juba resideeruvatele inimestele. Midagi uut leiab kindlasti ja ohtralt äratundmisrõõmu!

No comments: