Thursday, January 24, 2013

Annemarie Selinko "Desiree"

"Väike tüdruk, sa ei tohigi hilisel tunnil tulla mu juurde, kuningannad ei hiili öökuues oma lossides ringi. Sa pead täis ehtsat naiselikku tagasihoidlikkust oma ruumides ootama, kuni ma su juurde tulen." lk. 459
"Enamik naisi tohib neljakümne kaheksa aastaselt lakata noor olemast. ___ Nad tohivad jälle iseenestele kuuluda." lk. 471

Üks tõsiselt haarav armastuslugu, või pigem siis juba kokkupõimunult lausa mitu lugu. Ühe sugupõlve perekonnasaaga, täis traagikat ja rõõmu. Ja ennekõike Prantsusmaa ajalugu (18 saj. lõpp ja 19 sajand), kirjapandud nii mänguliselt ja haaravalt.
Desiree inimesena eksisteeris tõeliselt, temast sai ka hiljem Rootsi, Norra kuninganna, peale seda kui Rootsi vana kuningas Karl XIII adopteeris ta abikaasa marssal Bernadotte´i ja ta pisikese poja Oskari. Päevikut, millel romaan baseerub tegelikkuses ei eksisteeri, kuid kõik asetleidvad sündmused (v.a. paar vaheseika, millele teoses ka viidatakse) on reaalselt asetleidnud. Märkimata ei saa ma ka jätta Napoleoni ennast, kelle ümber ja kellest johtuvalt sündmused pidevalt keerlevad. Ja õukonnaelu ja intriigid .... nämma:)
Seega tõsiselt põnev, ilus ja muljetavaldavalt hariv kirjandusüllitis.
1954 a. ilmus USA´s romaani alusel ka samanimeline film, kuid IMDB näppides paistab, et suure linateosest üllitisega tegemist siiski ei ole.
"Desiree" (1954)

No comments: